Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 1, 2021 in Zdrowie i medycyna |

Leczenie astmy

Leczenie astmy

Pacjent chory na astmę, którego lekarz uświadamia, na czym polega choroba, może ułożyć plan leczenia. W takiej sytuacji lepiej będzie wyglądało leczenie pacjenta, jak ma stosować leki, kiedy udać się do poradni, jak monitorować swój stan zdrowia. W tej chorobie nie należy unikać ruchu, ćwiczeń, wysiłku fizycznego. Pacjent musi powiedzieć lekarzowi, jak często występują u niego ataki, w jakich odstępach czasu, w jakich porach doby, ponieważ to lekarz wie, tyle tylko, co pacjent powie.

Leczenie astmy

Stosowane leki przy leczeniu astmy to glikokortykosteroidy wziewne, które działają na proces zapalny w oskrzelach. Inne leki stosowane, również działają razem z tym lekiem hamując stan zapalny. Lek przeciwleukotrienowy działa szybciej, natomiast teofilina działa w sposób rozszerzający oskrzela. Lekarstwa stosuje chory regularnie, nie patrząc, czy nasilają się objawy,czy nie. Brak ataku nie jest wskazaniem przestania brania leków kontrolujących stan zdrowia pacjenta. Lek kontrolujący działa przeciwzapalnie, natomiast reszta łagodzi objawy. Niekiedy zdarza się, że trzeba przepłukać wodą gardło, po wzięciu lekarstwa. Chory musi stosować się do zaleceń oraz zawartego planu leczenia. Jeśli lekarz widzi poprawę stanu pacjenta przez kilka miesięcy, może zmniejszyć mu dawkowanie leków. Istnieje kilka stopni leczenia. Pierwszy stopień to doraźne podawanie leku wziewnego w małej dawce. Drugi stopień to przede wszystkim podawanie leku wziewnego oraz lek przeciwleukotrienowy. Trzeci stopień to dołączanie leku rozkurczającego oskrzela, nawet w dużej dawce. W czwartym stopniu stosuje się dodatkowo lek kontrolujący. W piątym stopniu stosowany jest również glikokortykosteroiddoustny i przeciwciała przeciwko IgE lub IL-5.

Po nieskutecznym leczeniu stosuje się leczenie wziewne, co oznacza leki typu biologicznych, ale niestety te leki zwiększają ryzyko działań niepożądanych. Astma jest chorobą „do końca życia”, ale da się ją opanować, na zasadzie terapii, doprowadzając do stanu bezobjawowego. Da się ją zahamować, poza astmą epizodyczną.

Przy astmie chorzy normalnie biorą lekarstwa raz dziennie. Podstawa, „nie panikuj” Pacjent nie może rzucić lekarstw, tylko dlatego, że nagle poczuł się lepiej. W tym przypadku należy udać się do lekarza, który zmniejszy dawkę, ale nie wolno odstawiać leków. Medycyna się rozwija, a w przypadku astmy można stosować już również aromaterapie, inhalacje, dostępne inhalatory, akcesoria do inhalatorów, produkty do aromaterapii.